Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Fall

Fall

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
May

May

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Val

Val

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wizards of Waverly Place: The Movie

Wizards of Waverly Place: The Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Debaters

The Great Debaters

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frida: Viva la vida

Frida: Viva la vida

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
May

May

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry