Frankie has logged 57 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Adopt a Highway

Adopt a Highway

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
King Kong

King Kong

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fresh

Fresh

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry