Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tekes Pirsei Haletterboxd

Tekes Pirsei Haletterboxd

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Edit this entry  
24
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Edit this entry  
21
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hustle

Hustle

2022
×
Edit this entry  
16
Hummus Full Trailer

Hummus Full Trailer

2022
×
Edit this entry  
28
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry  
05
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
Edit this entry  
18
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rango

Rango

2011
×
Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Legend of Destruction

Legend of Destruction

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Saving Shuli

Saving Shuli

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry