Andy has logged 345 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Otto - The Alien from East Frisia

Otto - The Alien from East Frisia

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Otto - The New Movie

Otto - The New Movie

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man from the Alamo

The Man from the Alamo

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Return of Winnetou

The Return of Winnetou

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Papillon

Papillon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Banana

Banana

2010
×
★★
Edit this entry  
26
Minions: Puppy

Minions: Puppy

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Panic in the Mailroom

Panic in the Mailroom

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Minions: Training Wheels

Minions: Training Wheels

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Shooter

Shooter

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Emperor and the Assassin

The Emperor and the Assassin

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Valley of Death

In the Valley of Death

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silverado

Silverado

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ice Princess Lily

Ice Princess Lily

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beyond the Law

Beyond the Law

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Das Pfefferminz-Experiment

Das Pfefferminz-Experiment

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Invitation to a Gunfighter

Invitation to a Gunfighter

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Two Bits

Two Bits

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unschuldig

Unschuldig

×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Valley of the Sun

Valley of the Sun

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Collateral Damage

Collateral Damage

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Class Reunion 1.0

Class Reunion 1.0

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tyson

Tyson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry