• The Devil All the Time

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Miss Americana

  • Goldman v Silverman

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Last Christmas

    ★★★

  • Midway

    ★★

  • Countdown

    ★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Goldfinch

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★

  • The King

    ★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Waves

    ★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★

  • The Lion King

    ★★½

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Men in Black: International

    ★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • It Must Be Heaven

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Staggering Girl

    ★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • Chernobyl

  • Yesterday

    ★★½

  • Swallow

    ★★★½

  • A Regular Woman

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • The Perfect Date

    ½

  • After

    ½

  • The Haunting of Sharon Tate

    ½

  • Unplanned

    ½

  • The Act

    ★★★★

  • Pet Sematary

    ★★★

  • The Highwaymen

    ★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Long Shot

    ★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★★½

  • Isn't It Romantic

    ★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Blinded by the Light

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Glass

    ★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Vice

    ★★★

  • The Mule

    ★★★★

  • Bumblebee