nina has logged 52 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Finger Points

The Finger Points

1931
×
★★★
Edit this entry  
31
Faithless

Faithless

1932
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Easiest Way

The Easiest Way

1931
×
★★★
Edit this entry  
30
Complicated Women

Complicated Women

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★½
Edit this entry  
29
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Big Country

The Big Country

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Edit this entry  
25
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★
Edit this entry  
24
Storm Center

Storm Center

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blondie of the Follies

Blondie of the Follies

1932
×
★★★
Edit this entry  
22
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
19
To Please a Lady

To Please a Lady

1950
×
★★★
Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Giant

Giant

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hell Divers

Hell Divers

1931
×
★★★
Edit this entry  
09
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★★
Edit this entry  
09
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
Adventure

Adventure

1945
×
★★★
Edit this entry  
08
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Across the Wide Missouri

Across the Wide Missouri

1951
×
★★★
Edit this entry  
05
Lone Star

Lone Star

1952
×
★★★
Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry