Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
California Suite

California Suite

1978
×
Read the review Edit this entry  
28
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Annabelle

Annabelle

2014
×
½
Edit this entry  
30
The Influence

The Influence

2019
×
½
Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Veronica

Veronica

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Deceased

The Deceased

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Kids

Kids

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Donald in Mathmagic Land

Donald in Mathmagic Land

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★½
Edit this entry  
28
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
Edit this entry