yanne has written 21 reviews for films during 2020.

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★★★

    agora tenho depressão

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★★

    kim jisoo if you read this im free on friday night and would like to hang out please respond to this and then hang out with me on friday night when I’m free

  • Carlota Joaquina, Princess of Brazil

    Carlota Joaquina, Princess of Brazil

    ★★

    professora pare de passar filmes ruins

  • The Pianist

    The Pianist

    ★★★★★

    ainda n acredito que o polanski fez esse

  • California Suite

    California Suite

    as coisas que eu me submeto pela Maggie Smith

  • Gosford Park

    Gosford Park

    ★★

    eu não acredito que com um elenco desse o filme ainda consegue ser chato

  • The Notebook

    The Notebook

    ★★★

    i believe in gena rowlands supremacy

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★

    that's sophie she's my best friend

  • The Young Girls of Rochefort

    The Young Girls of Rochefort

    ★★★★

    nunca tive e nunca terei depressão minha vida é maravilhosa fantástica estupenda incrível amo viver

  • The Deceased

    The Deceased

    ★★★★★

    "Já não sou mais deste mundo"
    a cena da chuva, a cena da morte dela.... estou em prantos

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★

    mas vocês PROMETERAM que nao era queerbait

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    até esqueci que to no meio de uma pandemia