Yarko has logged 101 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sleepless Night

Sleepless Night

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Goodbye South, Goodbye

Goodbye South, Goodbye

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eighteen

Eighteen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?

Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Strawberry Shortcakes

Strawberry Shortcakes

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Penance

Penance

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chain

Chain

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Creepy

Creepy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nowhere Girl

Nowhere Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Harmful Insect

Harmful Insect

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Grim

Grim

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Monochrome Head

Monochrome Head

1997
×
★★
Edit this entry  
13
The Moon

The Moon

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Am Keiko

I Am Keiko

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life

He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Murmur of the Hearts

Murmur of the Hearts

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★½
Edit this entry  
05
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mother

Mother

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★½
Edit this entry  
02
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Tokyo Family

Tokyo Family

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Kabukicho Love Hotel

Kabukicho Love Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Place Where the Sun Sits

The Place Where the Sun Sits

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
100 Yen Love

100 Yen Love

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★
Edit this entry  
15
Su-ki-da

Su-ki-da

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kimi no Yubisaki

Kimi no Yubisaki

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo.Sora

Tokyo.Sora

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
La La La at Rock Bottom

La La La at Rock Bottom

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
See Heaven

See Heaven

1995
×
★★
Edit this entry  
11
The Eel

The Eel

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Initiation Love

Initiation Love

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Night and Day

Night and Day

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Day a Pig Fell Into the Well

The Day a Pig Fell Into the Well

1996
×
★★★
Edit this entry