Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Yasha Tovah

Yasha Tovah

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Yasha Tovah
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Yasha Tovah’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★ Added by Yasha Tovah

    the movie gets two stars but paul dano deserves five stars

  • Hatching

    Hatching 2022

    ★★★½ Added by Yasha Tovah

    I watched this on a whim and it was unexpectedly good! Really loved the practical effects

  • Malignant

    Malignant 2021

    ★★½ Added by Yasha Tovah

    The beginning feels like the same repetitive b-horror, but the last third of the movie is an extremely wild and entertaining ride. Should have definitely cut another twenty minutes off and recast some of the side characters, but the craziness is worth the flaws. Also lots of similarities with Takashi Miike's Imprint

  • Piercing

    Piercing 2018

    ★★★ Added by Yasha Tovah

    mia wasikowska is soooo quirked up

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals 2016

    ★★★½ Added by Yasha Tovah

    watching jake gyllenhaal sob and scream is strangely cathartic

  • The Green Knight

    The Green Knight 2021

    ★★★★½ Added by Yasha Tovah

    haha jizz sash (also i really enjoyed this as an adaptation)

  • The Skin I Live In

    The Skin I Live In 2011

    ★★★★ Added by Yasha Tovah

    forcefem sissy hypno ????

  • The Eyes of My Mother

    The Eyes of My Mother 2016

    ★★★★ Added by Yasha Tovah

    surprised this is made by the same guy who did the grudge remake, because this has a few great scenes and the grudge remake is literally unwatchable

  • Excision

    Excision 2012

    ★★★½ Added by Yasha Tovah

    unexpected & unique. extra half star because John Waters is there

  • The Human Centipede 2 (Full Sequence)

    The Human Centipede 2 (Full Sequence) 2011

    ½ Added by Yasha Tovah

    unfortunately i have seen this movie

  • Knives Out

    Knives Out 2019

    ★★★½ Added by Yasha Tovah

    Daniel Craig was literally having the time of his life... "what were the words of the Nazi child masturbating in the bathroom" lmao

  • The Turning

    The Turning 2020

    ★ Added by Yasha Tovah

    I couldn't even finish this, which is saying a lot because I usually love bad horror movies

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 9
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro