Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Manitou's Shoe

Manitou's Shoe

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
Moonwalker

Moonwalker

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Bullyparade: The Movie

Bullyparade: The Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★½
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★½
Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Doctor Who: Twice Upon a Time

Doctor Who: Twice Upon a Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Vexxer

The Vexxer

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★½
Edit this entry