Sort by

yav has logged 316 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★½
Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twinsters

Twinsters

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Threads

Threads

1984
×
Read the review Edit this entry  
02
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Adult Beginners

Adult Beginners

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Story Of Queen: Mercury Rising

Story Of Queen: Mercury Rising

2011
×
Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★½
Edit this entry  
04
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry