Highest rated films

  • Hell or High Water

    ★★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★

  • Whiskey Tango Foxtrot

    ★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • The Impossible

    ★★★★

  • JFK

    ★★★★

  • Quiz Show

    ★★★★

  • The Adventures of Baron Munchausen

    ★★★★

  • Gettysburg

    ★★★★

  • Flight

    ★★★½

  • The Book of Eli

    ★★★½

  • The Brothers Bloom

    ★★★½

  • Nixon

    ★★★½

  • Source Code

    ★★★

  • To Die For

    ★★★

  • Winter's Bone

    ★★★

  • Westworld

    ★★★

  • Eye in the Sky

    ★★★

  • Used Cars

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Eye in the Sky

Aug 3

Last Film

Hell or High Water

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
14 films
Action
12 films
Thriller
10 films
Adventure
9 films
Comedy
9 films
Sci Fi
7 films
Crime
5 films
History
5 films
Mystery
4 films
Documentary
4 films
USA
30 films
UK
6 films
Canada
4 films
France
2 films
China
2 films
Spain
2 films
Australia
1 film
Germany
1 film
Italy
1 film
Japan
1 film
English
34 films
History
Average 3.88
Drama
Average 3.46
Thriller
Average 3.25
Western
Average 3.25
Crime
Average 3.20
Sci Fi
Average 3.07
Comedy
Average 3.06
Mystery
Average 3.00
Adventure
Average 2.94
Action
Average 2.71
UK
Average 3.20
USA
Average 3.07
English
Average 3.10

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Little Dieter Needs to Fly
Average weighted rating:

3.9

Lowest average

Ghostbusters
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Captain America: Civil War
Average weighted rating:

3.6

Most obscure

Dear Mr. Watterson
Average weighted rating:

3.1

Rated higher than average Patron

Hell or High Water

★★★★★ vs 3.87

Rogue One: A Star Wars Story

★★★★½ vs 3.68

Ghostbusters

★★★ vs 2.40

Gettysburg

★★★★ vs 3.54

The Impossible

★★★★ vs 3.57

The Adventures of Baron Munchausen

★★★★ vs 3.59

Rated lower than average Patron

Star Trek Beyond

vs 3.27

The Shallows

vs 2.98

Keanu

vs 2.98

Captain America: Civil War

★★½ vs 3.62

The Magnificent Seven

★★ vs 3.06

Jason Bourne

★★ vs 2.87

Films Ryan watched in 2016

  • Hell or High Water
  • Jason Bourne
  • The Magnificent Seven
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Nixon
  • JFK
  • Star Trek Beyond
  • Quiz Show
  • Used Cars
  • Little Dieter Needs to Fly
  • Westworld
  • Ghostbusters
  • Warcraft
  • The Shallows
  • Under the Skin
  • Flight
  • Captain America: Civil War
  • For the Love of Spock
  • To Die For
  • Gettysburg
  • Ricochet
  • The Impossible
  • The Adventures of Baron Munchausen
  • The Frisco Kid
  • The Brothers Bloom
  • The Book of Eli
  • Dear Mr. Watterson
  • Winter's Bone
  • Best of Enemies
  • Source Code
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • The Nice Guys
  • Keanu
  • Eye in the Sky

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • The Odyssey
  • Endless
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year

Highly rated with Ryan’s friends Patron

  • Carol
  • It Follows
  • A Christmas Story
  • The Neon Demon
  • Room
  • American Honey
  • Toni Erdmann
  • Spotlight
  • The Handmaiden
  • Green Room
  • Don't Breathe
  • The Gift
  • Manchester by the Sea
  • The Nice Guys
  • Moonlight
  • Next Floor
  • The Fits
  • Arrival
  • World of Tomorrow
  • La La Land
  • Zootopia
  • Taxi Driver
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Midnight Special
  • The Hateful Eight
  • The Lobster
  • Hail, Caesar!
  • Don't Think Twice
  • The Revenant
  • The Martian
  • 10 Cloverfield Lane
  • Ghostbusters
  • The Invitation
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • Finding Dory
  • Sing Street
  • Nocturnal Animals
  • Hardcore Henry
  • Kubo and the Two Strings
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Keanu
  • Krampus
  • Star Trek Beyond
  • The Shallows
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Swiss Army Man
  • The Big Short
  • Triple 9
  • London Has Fallen
  • Deadpool
  • Joy
  • About Time
  • The Conjuring 2
  • Suicide Squad
  • Bad Moms
  • Batman v Superman: Dawn of Justice

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more