Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★

  • Kong: Skull Island

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★★

  • Apollo 13

    ★★★★★

  • The Hunt for Red October

    ★★★★★

  • Michael Clayton

    ★★★★★

  • Out of Sight

    ★★★★★

  • The Hustler

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 152 Films watched
  • 12.7 Average per month
  • 2.9 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Reign of Fire

Jan 5

Diary Milestones

Spider-Man 2

50th · Jun 22

The Apartment

100th · Sep 5

Blade Runner 2049

150th · Dec 26

Last Film

The Hunt for Red October

Dec 28

Most Watched

The Good, the Bad and the Ugly

twice

Genres, countries & languages

Drama
68 films
Thriller
55 films
Action
54 films
Comedy
40 films
Crime
34 films
Sci Fi
32 films
Adventure
32 films
Mystery
27 films
Romance
19 films
Horror
15 films
USA
139 films
UK
29 films
France
9 films
Germany
7 films
Canada
6 films
China
4 films
Spain
4 films
Australia
3 films
Hong Kong
3 films
Ireland
3 films
English
148 films
Italian
2 films
Cantonese
2 films
Western
Average 3.92
Romance
Average 3.71
Crime
Average 3.69
Drama
Average 3.62
Family
Average 3.60
Thriller
Average 3.50
History
Average 3.45
Mystery
Average 3.44
Adventure
Average 3.42
Sci Fi
Average 3.41
Spain
Average 3.62
Canada
Average 3.50
USA
Average 3.49
France
Average 3.33
Germany
Average 3.29
UK
Average 3.28
China
Average 2.88
English
Average 3.47

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 56

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ryan’s most liked review

Hidden Figures

Hidden Figures

★½

There's a great story here, but unfortunately it's hidden behind a relentless barrage of tired cliches and uninspired direction.

More reviews

Highs and lows

Highest average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

AVP: Alien vs. Predator
Average weighted rating:

2.5

Most popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Wild Rovers
Average weighted rating:

3.3

Rated higher than average Patron

The Way of the Gun

★★★★½ vs 3.14

The Hunt for Red October

★★★★★ vs 3.66

Solaris

★★★★½ vs 3.18

Out of Sight

★★★★★ vs 3.68

Apollo 13

★★★★★ vs 3.73

Michael Clayton

★★★★★ vs 3.76

Rated lower than average Patron

Hidden Figures

★½ vs 3.84

The Room

½ vs 2.62

Life

vs 3.02

Predator 2

vs 2.89

No Way Out

★½ vs 3.35

Jack Reacher: Never Go Back

vs 2.63

Films Ryan watched in 2017

  • The Hunt for Red October
  • The Lego Ninjago Movie
  • Blade Runner 2049
  • Home Alone
  • Silverado
  • The Queen
  • Dunkirk
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Room
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Princess Bride
  • Cast a Deadly Spell
  • Wind River
  • Atomic Blonde
  • Logan Lucky
  • Edge of Darkness
  • Hot Rod
  • The Pelican Brief
  • Gone Girl
  • Runaway Jury
  • Troy
  • The Good Shepherd
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Days of Heaven
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Social Network
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Badlands
  • The Long Goodbye
  • Zodiac
  • Panic Room
  • Fight Club
  • The Game
  • Se7en
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Right Stuff
  • Apollo 13
  • The Insider
  • Bone Tomahawk
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Sisters
  • Predator 2
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Martian
  • Starship Troopers
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Score: A Film Music Documentary
  • Fracture
  • Little Evil
  • Baby Driver
  • The Apartment
  • The Color of Money
  • The Hustler
  • Solaris
  • Ant-Man
  • Kong: Skull Island
  • The Party
  • Wonder Woman
  • Sphere
  • Jerry Maguire
  • Room
  • Knight and Day
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Return of the Pink Panther
  • Wild Rovers
  • A Few Good Men
  • Office Christmas Party
  • Alien Resurrection
  • Alien³
  • Alien
  • Alien: Covenant
  • Aliens
  • Colossal
  • Source Code
  • Help!
  • 48 Hrs.
  • Looper
  • The Town
  • Moneyball
  • Up in the Air
  • Free Fire
  • AVP: Alien vs. Predator
  • Electra Glide in Blue
  • Event Horizon
  • Life
  • Life of Crime
  • Ronin
  • Out of Sight
  • No Way Out
  • Step Brothers
  • Jackie Brown
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Raising Arizona
  • Jack Reacher
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Michael Clayton
  • The Limey
  • Spider-Man 3
  • The Way of the Gun
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Spider-Man 2
  • Innerspace
  • John Wick: Chapter 2
  • The World's End
  • The Lego Batman Movie
  • World's Greatest Dad
  • Excalibur
  • Dead Calm
  • Twilight Zone: The Movie
  • War Machine
  • Bridget Jones's Baby
  • The Tenant
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Logan
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • White Squall
  • The Last Wave
  • Get Out
  • Five Came Back
  • The African Queen
  • Les Misérables
  • Bridget Jones's Diary
  • The Dead Zone
  • Something Wild
  • The Ghost Writer
  • The Manchurian Candidate
  • Hidden Figures
  • The Ides of March
  • Patriots Day
  • Don't Think Twice
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Collateral
  • Your Sister's Sister
  • The Firm
  • The Graduate
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Zootopia
  • French Connection II
  • Sorcerer
  • Allied
  • Doctor Strange
  • The French Connection
  • Hacksaw Ridge
  • Commando
  • The Running Man
  • Arrival
  • Ip Man 2
  • Ip Man
  • Masterminds
  • Reign of Fire

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • I Dream in Another Language
  • Newsies
  • Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Highly rated with Ryan’s friends Patron

  • A Christmas Story
  • The Social Network
  • Boogie Nights
  • It Follows
  • The Big Lebowski
  • World of Tomorrow
  • Punch-Drunk Love
  • The Wolf of Wall Street
  • La La Land
  • Lovesong
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Moonlight
  • Manchester by the Sea
  • Children of Men
  • Thelma
  • Jackie
  • Arrival
  • Zodiac
  • Thoroughbreds
  • 20th Century Women
  • The Grand Budapest Hotel
  • Blade Runner 2049
  • John Wick: Chapter 2
  • Get Out
  • Home Alone
  • I, Tonya
  • Lady Bird
  • The Beguiled
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Florida Project
  • Logan Lucky
  • Phantom Thread
  • Blade Runner
  • Lion
  • Dunkirk
  • Paterson
  • The Edge of Seventeen
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Baby Driver
  • Kubo and the Two Strings
  • Louis C.K. 2017
  • The Post
  • A Ghost Story
  • Train to Busan
  • Brawl in Cell Block 99
  • Okja
  • The Lego Batman Movie
  • Logan
  • Wonder Woman
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • The Big Sick
  • Spider-Man: Homecoming
  • Your Name.
  • Atomic Blonde
  • War for the Planet of the Apes
  • Doctor Strange
  • Coco
  • Captain Underpants: The First Epic Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more