Highest rated films

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • Body Heat

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 177 Films watched
  • 14.8 Average per month
  • 3.4 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Bad Times at the El Royale

Jan 4

Diary Milestones

The Accountant

50th · Apr 17

Gator

100th · Aug 21

Chef

150th · Oct 30

Last Film

The Quick and the Dead

Dec 31

Most Watched

Thief

twice

Chef

twice

Carlito's Way

twice

Whiplash

twice

Deepwater Horizon

twice

Genres, countries & languages

Drama
91 films
Action
60 films
Thriller
55 films
Comedy
51 films
Crime
48 films
Adventure
40 films
Sci Fi
33 films
Romance
18 films
Mystery
17 films
Horror
13 films
USA
165 films
UK
26 films
Canada
10 films
Germany
6 films
France
6 films
China
6 films
Italy
5 films
Spain
5 films
Belgium
4 films
English
174 films
Italian
2 films
Danish
1 film
Music
Average 4.38
Western
Average 3.59
Romance
Average 3.58
History
Average 3.44
Drama
Average 3.36
Crime
Average 3.32
Thriller
Average 3.29
Mystery
Average 3.18
Horror
Average 3.04
Animation
Average 3.00
France
Average 3.33
China
Average 3.25
USA
Average 3.25
Spain
Average 3.20
UK
Average 3.13
Italy
Average 3.00
Germany
Average 2.92
Canada
Average 2.90
Belgium
Average 2.75
English
Average 3.21

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 69

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ryan’s most liked review

Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

★½

Alita: [slices dude’s face off with a sword]
Dude: My face! My face! My faaaace!!

This is some of the better dialogue in the movie. Most of it isn’t this subtle.

More reviews

Ryan’s most liked list

12 Angry Men
American Beauty
Badlands

Incredible Directorial Debuts

Feature film debuts by directors who knocked it out of the park. A work in progress.

More lists

Highs and lows

Highest average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Batman & Robin
Average weighted rating:

1.9

Most popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Heat and Dust
Average weighted rating:

3.2

Rated higher than average Patron

Body Heat

★★★★★ vs 3.71

The Age of Innocence

★★★★★ vs 3.73

Home Alone

★★★★★ vs 3.78

Blood Simple

★★★★★ vs 3.86

La La Land

★★★★★ vs 3.99

El Camino: A Breaking Bad Movie

★★★★½ vs 3.55

Rated lower than average Patron

BlacKkKlansman

★★ vs 3.94

The Man with Two Brains

★½ vs 3.28

Alita: Battle Angel

★½ vs 3.21

Mandy

★★ vs 3.64

Dragged Across Concrete

★★ vs 3.64

Murder on the Orient Express

★½ vs 3.05

Films Ryan watched in 2019

  • The Quick and the Dead
  • Thief
  • Ad Astra
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Home Alone
  • Heat and Dust
  • The Report
  • Killing Them Softly
  • The Age of Innocence
  • A Room with a View
  • End of Watch
  • Uncle Buck
  • Howards End
  • The Irishman
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Fly
  • Tango & Cash
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Lost Highway
  • Star Wars
  • Sleepless in Seattle
  • Carrie
  • Doom
  • American Psycho
  • Scanners
  • Chef
  • Femme Fatale
  • Mission to Mars
  • Carlito's Way
  • The Laundromat
  • The Fury
  • The Untouchables
  • Filmworker
  • De Palma
  • Carlito's Way
  • Body Double
  • Raging Bull
  • The Bonfire of the Vanities
  • Frances Ha
  • Step Brothers
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Man with Two Brains
  • Beetlejuice
  • Synecdoche, New York
  • The Way Back
  • The Shining
  • His Girl Friday
  • Double Indemnity
  • Peggy Sue Got Married
  • Whiplash
  • Booksmart
  • Blood Simple
  • Body Heat
  • Dressed to Kill
  • The Lobster
  • Whiplash
  • The Kings of Summer
  • Batman & Robin
  • The Super Cops
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Spider-Man: Far from Home
  • Batman Forever
  • Godzilla
  • Kong: Skull Island
  • What Dreams May Come
  • Apocalypse Now
  • Thief
  • Inception
  • Deepwater Horizon
  • Easy Rider
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Us
  • Rat Race
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Gator
  • Murder on the Orient Express
  • White Lightning
  • The Mummy Returns
  • The Mummy
  • The Highwaymen
  • Mean Streets
  • Serenity
  • Alita: Battle Angel
  • Avengers: Endgame
  • The Producers
  • Avengers: Infinity War
  • Overlord
  • Oblivion
  • Mississippi Grind
  • Top Gun
  • Dances with Wolves
  • Cast Away
  • Shazam!
  • Chef
  • There Will Be Blood
  • The Swimmer
  • They Live
  • Runaway
  • Sahara
  • Deepwater Horizon
  • Jacob's Ladder
  • Flight of the Navigator
  • Fury
  • The Hummingbird Project
  • Toy Story 2
  • Saving Mr. Banks
  • Dragged Across Concrete
  • Murder Mystery
  • Men in Black 3
  • Men in Black II
  • Men in Black
  • A Simple Plan
  • Deadwood: The Movie
  • The Other Guys
  • Cool Hand Luke
  • Deadwood: The Movie
  • Thunderbolt and Lightfoot
  • Captain Marvel
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Casino Royale
  • Apollo 11
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Wine Country
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • The Accountant
  • Vice
  • Passengers
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Twister
  • The Founder
  • The Bounty
  • Triple Frontier
  • Executive Decision
  • The Equalizer
  • Cutthroat Island
  • Django Unchained
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Hateful Eight
  • Free Solo
  • Nickelodeon
  • Ralph Breaks the Internet
  • Skin Deep
  • 10
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Office Space
  • Pale Rider
  • Paper Moon
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • A Fistful of Dollars
  • La La Land
  • BlacKkKlansman
  • The Old Man & the Gun
  • Leviathan
  • Once Upon a Time in the West
  • Mandy
  • Murder on the Orient Express
  • Good Time
  • Jacob's Ladder
  • Marathon Man
  • The Parallax View
  • Klute
  • Blow Out
  • The Grey
  • Ghostbusters II
  • The Sisters Brothers
  • Moonlight
  • First Man
  • Clear and Present Danger
  • Patriot Games
  • The Sum of All Fears
  • Blade Runner 2049
  • The Salvation
  • Badlands
  • Bad Times at the El Royale

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • Cleaners
  • Wasteland
  • Kumbalangi Nights

Highly rated with Ryan’s friends Patron

  • Gone Girl
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Stop Making Sense
  • The Player
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Favourite
  • Parasite
  • Uncut Gems
  • Us
  • Captain Marvel
  • Knives Out
  • Chernobyl
  • Little Women
  • The Farewell
  • Always Be My Maybe
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Ford v Ferrari
  • Vox Lux
  • Toy Story 4
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Marriage Story
  • Booksmart
  • 1917
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Dragged Across Concrete
  • The Irishman
  • Dolemite Is My Name
  • Hustlers
  • The Souvenir
  • Ad Astra
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Jojo Rabbit
  • Avengers: Endgame
  • Ready or Not
  • Fast Color
  • Happy Death Day
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Midsommar
  • Anima
  • It
  • Honey Boy
  • Doctor Sleep
  • Crawl
  • The Lighthouse
  • BlacKkKlansman
  • Spider-Man: Far from Home
  • Gloria Bell
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Avengers: Infinity War
  • High Life
  • Deadwood: The Movie
  • A Star Is Born
  • Zombieland: Double Tap
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Art of Self-Defense
  • Climax
  • Fyre
  • Mary Poppins Returns

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more