Highest rated films

  • Dune

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • No Sudden Move

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Free Guy

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★½

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★½

  • Devil in a Blue Dress

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 254 Films watched
  • 21.2 Average per month
  • 4.9 Average per week

Milestones

First Film

Logan Lucky

Jan 1

Most Watched

Blue Velvet

twice

The Trigger Effect

twice

For a Few Dollars More

twice

Repo Man

twice

Hud

twice

Last Film

True Romance

Dec 31

Genres, countries & languages

Thriller
104 films
Drama
102 films
Crime
78 films
Action
73 films
Comedy
70 films
Adventure
46 films
Sci Fi
33 films
Mystery
31 films
Romance
25 films
Western
22 films
USA
226 films
UK
35 films
France
13 films
Germany
12 films
Canada
9 films
Japan
6 films
Italy
6 films
Australia
4 films
New Zealand
4 films
Spain
4 films
English
244 films
Italian
4 films
Korean
2 films
German
1 film
Cantonese
1 film
Japanese
1 film
Russian
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 105 Added 146

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ryan’s most liked review

No Sudden Move

No Sudden Move

★★★½

That lens was a…bold choice.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Doom
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Spitfire
Average weighted rating:

3.6

Films Ryan watched in 2021

  • True Romance
  • Inglourious Basterds
  • Saving Private Ryan
  • Don't Look Up
  • Bad Influence
  • Prisoners
  • Avatar
  • The Matrix Resurrections
  • The Equalizer 2
  • The Equalizer
  • Wild Bill
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • From Dusk Till Dawn
  • Desperate Measures
  • 48 Hrs.
  • Devil in a Blue Dress
  • Striking Distance
  • The Ghost Writer
  • De Palma
  • Obsession
  • Raising Cain
  • Femme Fatale
  • Dressed to Kill
  • No Time to Die
  • Body Double
  • The Harder They Fall
  • Blow Out
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Paris, Texas
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Blue Velvet
  • Eraserhead
  • The Elephant Man
  • Parasite
  • The Last Picture Show
  • Deep Rising
  • Experiment in Terror
  • Dune
  • The Ipcress File
  • The Spy Who Came in from the Cold
  • Went the Day Well?
  • Free Guy
  • Old Henry
  • The Queen of Spades
  • Runaway Train
  • The Heartbreak Kid
  • The Bonfire of the Vanities
  • The Quiller Memorandum
  • Near Dark
  • The Trigger Effect
  • Assault on Precinct 13
  • Dune
  • Arlington Road
  • No Escape
  • Train to Busan
  • Crocodile Dundee
  • City Heat
  • Blind Date
  • Absolute Power
  • The Foreigner
  • The Grey Fox
  • The 13th Warrior
  • Hitman's Wife's Bodyguard
  • Little Big Man
  • Croupier
  • The Day of the Jackal
  • Barefoot in the Park
  • The Chase
  • Becoming Mike Nichols
  • A Bridge Too Far
  • The Missouri Breaks
  • California Suite
  • Bridesmaids
  • The Hot Rock
  • Hi, Mom!
  • Inside Llewyn Davis
  • A Serious Man
  • Val
  • Battles Without Honor and Humanity
  • Pig
  • Almost Famous
  • The Hitman's Bodyguard
  • Two Mules for Sister Sara
  • For a Few Dollars More
  • The Suicide Squad
  • Duck, You Sucker
  • For a Few Dollars More
  • Suicide Squad
  • The Brothers Solomon
  • Django
  • Repo Man
  • The Molly Maguires
  • Hud
  • Hombre
  • Let's Go to Prison
  • Collateral
  • The Last of Sheila
  • The Last of Sheila
  • Meek's Cutoff
  • One False Move
  • A Quiet Place Part II
  • Hud
  • Fail Safe
  • First Cow
  • Murder on the Orient Express
  • Fathom
  • The Towering Inferno
  • Ice Station Zebra
  • We're the Millers
  • Action Jackson
  • Jeremiah Johnson
  • Stalker
  • The Music Man
  • No Sudden Move
  • Wild at Heart
  • Criss Cross
  • The Straight Story
  • I Wanna Hold Your Hand
  • The China Syndrome
  • The Laughing Policeman
  • The China Syndrome
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Never Cry Wolf
  • A New Leaf
  • The Rock
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Raiders of the Lost Ark
  • Repo Man
  • The Poseidon Adventure
  • Zardoz
  • Blue Velvet
  • The Trigger Effect
  • Notorious
  • Colossus: The Forbin Project
  • Midnight Run
  • Ishtar
  • Charley Varrick
  • Mikey and Nicky
  • Smiley Face
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • A New Leaf
  • The Keep
  • Police Story
  • Sorcerer
  • Punch-Drunk Love
  • Bottle Rocket
  • The Last Detail
  • Down with Love
  • Payback
  • Payback
  • Point Blank
  • One-Eyed Jacks
  • The Yakuza
  • Muppets from Space
  • The Deep
  • The Martian
  • Unlawful Entry
  • The Mitchells vs. The Machines
  • To Live and Die in L.A.
  • The Seven-Ups
  • Targets
  • The Island
  • To Sleep with Anger
  • Love and Monsters
  • My Best Fiend
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • The Stunt Man
  • Nobody
  • Targets
  • Eagle vs Shark
  • Doom
  • Bowfinger
  • Promising Young Woman
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Trading Places
  • Burden of Dreams
  • The Train
  • Godzilla vs. Kong
  • The Insider
  • Bad Trip
  • California Split
  • The Lobster
  • Truth
  • Good Night, and Good Luck.
  • Dolores Claiborne
  • Conan the Destroyer
  • Conan the Barbarian
  • The American
  • Austin Powers in Goldmember
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Conan the Barbarian
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Psycho II
  • The Great Muppet Caper
  • Doctor Zhivago
  • Silver Streak
  • Blue Collar
  • Sabrina
  • Cool Hand Luke
  • Lawrence of Arabia
  • The Yakuza

See all 254

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • Drive My Car

Highly rated with Ryan’s friends Patron

  • Boogie Nights
  • Halloween
  • Amélie
  • Who Framed Roger Rabbit
  • The Player
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • When Harry Met Sally...
  • Big Trouble in Little China
  • Bridesmaids
  • Minari
  • Sound of Metal
  • Nomadland
  • Titane
  • Fast Five
  • Furious 7
  • Licorice Pizza
  • Clueless
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • You've Got Mail
  • Judas and the Black Messiah
  • Ocean's Eight
  • The Matrix
  • The Green Knight
  • Minority Report
  • Pig
  • Casino Royale
  • The Muppet Christmas Carol
  • The French Dispatch
  • C'mon C'mon
  • Dune
  • Benedetta
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • The Father
  • Squid Game
  • The Rescue
  • Wolfwalkers
  • No Sudden Move
  • Nobody
  • The Suicide Squad
  • Shiva Baby
  • The Worst Person in the World
  • A Quiet Place Part II
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • King Richard
  • CODA
  • Spencer
  • The Harder They Fall
  • Annette
  • Luca
  • Red Rocket
  • The Matrix Resurrections
  • The Trial of the Chicago 7
  • Bo Burnham: Inside
  • The Power of the Dog
  • Promising Young Woman
  • Godzilla vs. Kong
  • Malignant
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • West Side Story
  • The Night House

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more