Highest rated films

  • Barbie

    ★★★★

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Wonderful Story of Henry Sugar

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 4

    ★★★½

  • The Killer

    ★★★½

  • Leave the World Behind

    ★★★½

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★½

  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Marcel the Shell with Shoes On

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • The Hunt for Red October

    ★★★★★

  • The Train

    ★★★★★

  • Madadayo

    ★★★★★

  • Unfaithfully Yours

    ★★★★★

  • Dodsworth

    ★★★★★

  • Hangover Square

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 280 Films logged
  • 23.3 Average per month
  • 5.4 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Strange Days

Jan 1

Last Film

Near Dark

Dec 31

Diary Milestones

Josie and the Pussycats
50th Mar 3
STILL: A Michael J. Fox Movie
100th May 13
The Killing of a Chinese Bookie
150th Jul 11
Night and the City
200th Oct 6
Nightmare Alley
250th Nov 27

Most Watched

The Sisters Brothers

twice

House of Bamboo

twice

Funny Farm

twice

Altered States

twice

Bug

twice

It Follows

twice

Five Easy Pieces

twice

Roadgames

twice

Genres, countries & languages

Drama
130 films
Thriller
98 films
Comedy
96 films
Crime
67 films
Action
64 films
Romance
52 films
Mystery
46 films
Adventure
42 films
Horror
33 films
Sci Fi
33 films
USA
238 films
UK
37 films
France
12 films
Germany
11 films
Italy
10 films
Japan
9 films
Canada
8 films
Spain
8 films
Australia
7 films
Belgium
2 films
English
259 films
Japanese
8 films
French
5 films
Italian
3 films
German
2 films
Telugu
1 film
Arabic
1 film
Finnish
1 film
History
Average 3.77
War
Average 3.77
Western
Average 3.64
Horror
Average 3.64
Family
Average 3.50
Animation
Average 3.50
Drama
Average 3.48
Romance
Average 3.46
Fantasy
Average 3.45
Sci Fi
Average 3.44
France
Average 3.79
Japan
Average 3.67
Germany
Average 3.64
Italy
Average 3.60
Australia
Average 3.57
Spain
Average 3.56
USA
Average 3.40
UK
Average 3.32
Canada
Average 3.25
Japanese
Average 3.88
French
Average 3.60
English
Average 3.39

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 130 Added 163

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ryan’s most liked review

Seven Days in May

Seven Days in May

★★★½

John Frankenheimer got JFK to leave town so he could stage and film a riot in front of the actual White House. Now that’s a director.

More reviews

Ryan’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Harakiri
Average weighted rating:

4.7

Lowest average

Ghosted
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Star Dust
Average weighted rating:

3.3

Rated higher than average Patron

The Hunt for Red October

★★★★★ vs 3.72

Hangover Square

★★★★★ vs 3.73

Madadayo

★★★★★ vs 3.79

Unfaithfully Yours

★★★★★ vs 3.79

Dodsworth

★★★★★ vs 3.80

The Fortune

★★★★ vs 2.84

Rated lower than average Patron

Bottoms

★★ vs 3.85

Hackers

★½ vs 3.21

Sunshine

★★ vs 3.69

Zero Hour!

★½ vs 3.14

Ransom

★½ vs 2.99

The Killing of a Chinese Bookie

★★½ vs 3.88

Films Ryan watched in 2023

  • Near Dark
  • The Train
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Traffic
  • The Night of the Hunter
  • Die Hard
  • Starman
  • Prince of Darkness
  • Christine
  • The Fog
  • Who?
  • Small Soldiers
  • Chinatown
  • True Lies
  • The 'Burbs
  • Aliens
  • The Scarlet Pimpernel
  • The Lodger
  • Leave the World Behind
  • The Deer Hunter
  • Little Murders
  • Days of Heaven
  • Oppenheimer
  • Sullivan's Travels
  • Sleepwalk with Me
  • Meet John Doe
  • Stay Tuned
  • Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool
  • In a Lonely Place
  • Panic in the Streets
  • Nightmare Alley
  • U.S. Marshals
  • The Fugitive
  • Explorers
  • Lawrence of Arabia
  • Sleuth
  • The Tree of Life
  • Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain
  • Sorcerer
  • The Creator
  • The Wages of Fear
  • Cutthroat Island
  • Duel
  • The Sisters Brothers
  • The Sisters Brothers
  • Design for Living
  • Fool's Paradise
  • The Killer
  • The Black Swan
  • Hot Shots! Part Deux
  • The Black Stallion
  • It Happened Tomorrow
  • Madeleine
  • Bottoms
  • Airplane!
  • Zero Hour!
  • Hangover Square
  • Star Dust
  • No Way Out
  • Blood and Sand
  • Fallen Angel
  • Unfaithfully Yours
  • A Letter to Three Wives
  • The Day of the Dolphin
  • The Mark of Zorro
  • Forever Amber
  • Polite Society
  • Baby Face
  • My Darling Clementine
  • Ladies They Talk About
  • Wake in Fright
  • Cluny Brown
  • Remember the Night
  • Prizzi's Honor
  • Forty Guns
  • House of Bamboo
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • House of Bamboo
  • Winter Kills
  • Written on the Wind
  • Night and the City
  • Another Thin Man
  • The Wonderful Story of Henry Sugar
  • RoboCop 2
  • After the Thin Man
  • The Thin Man
  • Hackers
  • The Naked City
  • Night Nurse
  • The Getaway
  • Dead Presidents
  • The General
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
  • RoboDoc: The Creation of RoboCop
  • Bringing Up Baby
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • The Shop Around the Corner
  • How to Steal a Million
  • Barbie
  • No Hard Feelings
  • The Princess Bride
  • Three Days of the Condor
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • PlayTime
  • Chameleon Street
  • Summertime
  • The Blackening
  • Laura
  • Brute Force
  • Continental Divide
  • Miami Vice
  • Rififi
  • The Clock
  • Dreams
  • Uncommon Valor
  • Joy Ride
  • Between the Lines
  • Fair Game
  • They Cloned Tyrone
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • Clear History
  • The Daytrippers
  • Dodsworth
  • Shin Godzilla
  • The Super Mario Bros. Movie
  • Dead Men Don't Wear Plaid
  • All of Me
  • Heaven Can Wait
  • Godzilla
  • Sisu
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • The Lady Eve
  • Leave Her to Heaven
  • Deepsea Challenge 3D
  • Extraction
  • The Three Musketeers
  • Johnny Dangerously
  • Aliens of the Deep
  • Funny Farm
  • The Four Musketeers
  • Force 10 from Navarone
  • Madadayo
  • The Three Musketeers
  • Ransom
  • The Battle of Algiers
  • Seconds
  • Grand Prix
  • Ronin
  • Irreconcilable Differences
  • Luv
  • Black Box
  • John Wick: Chapter 4
  • BlackBerry
  • Operation Fortune: Ruse de Guerre
  • Time Bandits
  • The Gambler
  • Pursuit
  • High and Low
  • Harakiri
  • Altered States
  • The Breakfast Club
  • Putney Swope
  • Billion Dollar Brain
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Murder by Death
  • Bad Company
  • The Hospital
  • Altered States
  • Funny Farm
  • The Brink's Job
  • Smokey and the Bandit
  • How to Blow Up a Pipeline
  • Bug
  • Lone Star
  • The Gauntlet
  • The Exorcist
  • Next of Kin
  • The Morning After
  • Rollerball
  • The Rookie
  • STILL: A Michael J. Fox Movie
  • Throne of Blood
  • Working Girl
  • The Americanization of Emily
  • Picnic at Hanging Rock
  • Bug
  • Killer Joe
  • Mother
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • The Next Three Days
  • Dark Passage
  • Ghosted
  • Postcards from the Edge
  • Silkwood
  • History of the World: Part I
  • Creed II
  • Creed
  • Leave No Trace
  • Ball of Fire
  • Freebie and the Bean
  • See No Evil, Hear No Evil
  • The In-Laws
  • The Long, Long Trailer
  • Dark Blue

See all 280

World map

Highly rated films Ryan is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Monster
  • Past Lives
  • Perfect Days
  • Poor Things
  • Anatomy of a Fall

Highly rated with Ryan’s friends Patron

  • Suitable Flesh
  • Ikiru
  • Stop Making Sense
  • Titanic
  • The Banshees of Inisherin
  • RRR
  • Thank God It's Friday
  • The Big Lebowski
  • Jurassic Park
  • No Bears
  • The Shop Around the Corner
  • Killers of the Flower Moon
  • Oppenheimer
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • TÁR
  • Superman
  • To Be or Not to Be
  • The Wonderful Story of Henry Sugar
  • May December
  • Women Talking
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
  • Anatomy of a Fall
  • Rye Lane
  • Nimona
  • Strange Days
  • Asteroid City
  • Past Lives
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Passages
  • The Holdovers
  • Showing Up
  • BlackBerry
  • Road House
  • Poor Things
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • STILL: A Michael J. Fox Movie
  • One Hour with You
  • Barbie
  • Bottoms
  • How to Blow Up a Pipeline
  • The Boy and the Heron
  • John Wick: Chapter 4
  • The Killer
  • Godzilla Minus One
  • The Menu
  • Eileen
  • Shutter Island
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • Everything Everywhere All at Once
  • Beau Is Afraid
  • A Trip to the Moon
  • A Haunting in Venice
  • The Fabelmans
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • The Creator
  • Triangle of Sadness
  • Priscilla
  • Sanctuary
  • Talk to Me
  • All Quiet on the Western Front

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more