RSS feed for yazz! *・゚✧

yazz! *・゚✧ has watched 75 films released in the 1980s.

  • The BFG

  • The War of the Roses

  • Back to the Future Part II

    ★★½

  • A Grand Day Out

  • Twin Peaks

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★

  • Ghostbusters II

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Do the Right Thing

    ★★★★

  • Say Anything...

  • Oliver & Company

  • The Land Before Time

    ★★★

  • Heathers

    ★★★½

  • Grave of the Fireflies

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★

  • Johnny Be Good

  • A Muppet Family Christmas

  • The Princess Bride

    ★★★½

  • Maurice

    ★★★½

  • Dirty Dancing

    ★★½

  • Can't Buy Me Love

    ★½

  • A Chinese Ghost Story

    ★★½

  • RoboCop

  • Some Kind of Wonderful

    ★★

  • Mannequin

  • An American Tail

  • True Stories

    ★★★★

  • Peggy Sue Got Married

  • She's Gotta Have It

    ★★★

  • Stand by Me

    ★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Flight of the Navigator

    ★★★

  • Labyrinth

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • Top Gun

  • Short Circuit

  • Pretty in Pink

    ★★★

  • Clue

    ★★★

  • New Order: The Perfect Kiss

    ★★★★

  • Teen Wolf

  • Weird Science

    ★★½

  • Back to the Future

    ★★★★

  • St. Elmo's Fire

    ★★★

  • The Goonies

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★½

  • The Terminator

  • Ghostbusters

  • Gremlins

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • Sixteen Candles

    ★★★

  • The NeverEnding Story

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★½

  • Mickey's Christmas Carol

  • Risky Business

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • The Outsiders

    ★★★

  • The Snowman

  • The Dark Crystal

  • Fast Times at Ridgemont High

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Annie

  • Grease 2

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • Endless Love

    ★★½

  • The Fox and the Hound

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Babylon

    ★★★½