Sort by

Dan has logged 308 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
End of Days

End of Days

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Modern Girls

Modern Girls

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
'night, Mother

'night, Mother

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Colors

Colors

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Asperger's Are Us

Asperger's Are Us

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stuart Saves His Family

Stuart Saves His Family

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Collector

The Collector

1965
×
Read the review Edit this entry  
29
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Plain Clothes

Plain Clothes

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Dutch

Dutch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Madea Christmas

A Madea Christmas

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blind Date

Blind Date

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spectral

Spectral

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Teachers

Teachers

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Floyd Norman: An Animated Life

Floyd Norman: An Animated Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Julie Darling

Julie Darling

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Client

The Client

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cohen and Tate

Cohen and Tate

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dangerous Minds

Dangerous Minds

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Limelight

Limelight

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rainbow Time

Rainbow Time

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snowden

Snowden

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry