Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Prowler

The Prowler

1981
×
Edit this entry  
22
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
Edit this entry  
17
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★
Edit this entry  
16
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
Edit this entry  
08
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
Edit this entry  
05
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Maximum Ride

Maximum Ride

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Happily

Happily

2021
×
Edit this entry  
18
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
The Roommate

The Roommate

2011
×
Edit this entry  
01
Megamind

Megamind

2010
×
Edit this entry  
01
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
Edit this entry  
26
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Undrafted

Undrafted

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Cursed

Cursed

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
20
Spring Break Massacre

Spring Break Massacre

2008
×
Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
State of Emergency

State of Emergency

2011
×
Edit this entry  
09
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Little Things

The Little Things

2021
×
Edit this entry  
23
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
Edit this entry  
22
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Monster Party

Monster Party

2018
×
★★
Edit this entry  
17
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry