• Halloween III: Season of the Witch

    Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★★

    More people need to talk about this movie. Genuinely fantastic in every way. Also part of me always wonders what it would be like if the Halloween franchise continued with the anthology approach. Would have been cool, but alas, Michael Myers just can’t be stopped can he.

  • Child's Play 3

    Child's Play 3

    ★★★½

    Overhated. Is it the best? No. But it’s not no where near as bad as people make it to be. I do agree with the majority that the military school setting is not my favourite. But I do think they accomplish some really fun things with what’s present. Brad, as usual puts on a STELLAR show as Chucky, with even greater one liners than before. You just can’t deny how amazing he makes these films. Also, although the carnival showdown…

  • Loving Vincent

    Loving Vincent

    ★★★½

    ✨Beautiful✨

  • Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies

    ★★★★½

    Can not stress enough how much fucking fun I had watching this! So dramatic, so funny, so juicy, so intense and honestly SO GOOD!

  • Friday the 13th Part 2

    Friday the 13th Part 2

    ★★★★

    Justice for the wheelchair guy!!!!

  • Do Revenge

    Do Revenge

    ★★★½

    Pleasantly and surprisingly decent. Maya and Camila were great on screen together and had impressive chemistry. Also Sarah Michelle Gellar was in this, and she makes any movie she’s in automatically good. I don’t make the rules.

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★

    I like Cronenberg’s work from what I’ve seen, but this was kind of a miss for me. It didn’t really amaze me or stick with me like other films he has made. I assume maybe it’s an acquired taste that just isn’t for me. It felt uninteresting in ways and there were moments where potential was wasted. However, the film does have some strong points I will give it that. For one, the grotesque and eye opening visuals and body…

  • Lake Mungo

    Lake Mungo

    ★½

    Lame Mungo

  • Seed of Chucky

    Seed of Chucky

    ★★★★½

    I find it shocking that people hate this. This is ART. PURE HORROR COMEDY ART.

  • Bride of Chucky

    Bride of Chucky

    ★★★★½

    Fuck Romeo and Juliet, I want what THEY have.

  • Child's Play 2

    Child's Play 2

    ★★★★★

    Finally back to watching movies, and thought what better way to start off, since spooktober is right around the corner, then with this film. Child’s play 2 is one of the rare horror sequels that just excels in almost every aspect compared to the original. It took everything that was weak in the first movie and corrected it, and at the same time added so many more features that made the franchise what it is today.
    Not only this, but…

  • The Purge

    The Purge

    ★★½

    It may not be the greatest… but it has Ethan Hawke in it, and that’s all that matters