• Candyman

    ★★★½

  • Old

    ★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★½

  • Save Ralph

  • Willy's Wonderland

    ★★★★★

  • Censor

    ★★★★½

  • The Dig

    ★★★½

  • Two Distant Strangers

  • The Queen's Gambit

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Guest

    ★★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

  • Tenet

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Dating Amber

    ★★★★

  • Martin Scorsese's Quarantine Short Film

    ★★★★★

  • The Call of the Wild

    ★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Spree

    ★★★★

  • His House

    ★★★½

  • Cats

  • 6 Underground

    ★★½

  • The Fall

    ★★★½

  • Eli

    ★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Lina from Lima

    ★★★

  • Effetto domino

    ★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★½

  • The Lion King

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Always Be My Maybe

    ★★★★½

  • Murder Mystery

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Ordinary Happiness

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Blinded by the Light

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • By the Grace of God

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • The Grinch

    ★★★★

  • Slaughterhouse Rulez

    ★★★★½

  • The Haunting of Hill House

  • High Life

    ★★★

  • mid90s

    ★★★★