✨ christie ✨ has logged 20 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Zero Patience

Zero Patience

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Otto; or, Up with Dead People

Otto; or, Up with Dead People

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Voices

The Voices

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Life During Wartime

Life During Wartime

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
02
Birth

Birth

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry