✨ christie ✨ has logged 264 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mécanix

Mécanix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anatomia Extinction

Anatomia Extinction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Powder

Death Powder

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ordeal

The Ordeal

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boardinghouse

Boardinghouse

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
Read the review Edit this entry  
11
L'Ilya

L'Ilya

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Esophagus

Esophagus

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Permanent Green Light

Permanent Green Light

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cyclops

Cyclops

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Zero

Wild Zero

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Air Conditioner

Air Conditioner

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Limit of Sleeping Beauty

The Limit of Sleeping Beauty

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Strange Attractor

Strange Attractor

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crack, Brutal, Grief

Crack, Brutal, Grief

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry