yeezus has logged 46 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
31
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
31
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★½
Edit this entry  
27
FRED: The Movie

FRED: The Movie

2010
×
Edit this entry  
26
Smiley

Smiley

2012
×
½
Edit this entry  
26
Alone in the Dark

Alone in the Dark

2005
×
½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Edit this entry  
22
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★½
Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
03
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry