Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry