Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Ye Lin Aung

Ye Lin Aung

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Ye Lin
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Ye Lin’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • A Man Called Otto

    A Man Called Otto 2022

    ★★★★ Watched 18 Mar 2023

    Never thought Tom Hanks the grumpy old man, will make me teary.

  • Vengeance

    Vengeance 2022

    ★★★★ Watched 27 Feb 2023

    Loved it

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness 2022

    ★★★★½ Watched 20 Feb 2023

    So dark. So hilarious

  • Babylon

    Babylon 2022

    ★★★★½ Watched 18 Feb 2023

    Freaking amazing

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched 12 Feb 2023

    SO GOOD

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water 2022

    ★★★★½ Watched 05 Feb 2023

    Loved every second of it.

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front 2022

    ★★★★½ Watched 04 Feb 2023

    Bleak, brutal show but goddamn, so many beautiful shots throughout the movie.

  • The Menu

    The Menu 2022

    ★★★★ Watched 03 Feb 2023

    Funny

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin 2022

    ★★★★ Watched 01 Jan 2023

    Funny af

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★ Watched 02 Jan 2023

    It was a bit long but enjoyable.

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★½ Watched 04 Dec 2022

    Hella funny but also boring at times :(

  • Glass Onion

    Glass Onion 2022

    ★★★★½ Watched 25 Dec 2022

    Freaking awesome British accent, man ...

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 12

Review Tags

7
  • korean
  • feelgood
  • oscar
  • showdown:feelgood
  • spielberg
  • tom hank
  • war
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.