yella has logged 127 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry  
29
The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Edit this entry  
27
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
Trypps #7 (Badlands)

Trypps #7 (Badlands)

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Snails

The Snails

1966
×
Edit this entry  
19
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★½
Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Edit this entry  
25
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

2012
×
★½
Edit this entry  
21
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Edit this entry  
13
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★½
Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry