RSS feed for Sol

Sol has logged 95 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
Read the review Edit this entry  
11
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Haunting

The Haunting

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
Read the review Edit this entry  
23
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Clue

Clue

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
Read the review Edit this entry  
26
Godspell: A Musical Based on the Gospel According to St. Matthew

Godspell: A Musical Based on the Gospel According to St. Matthew

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
When You’re Strange

When You’re Strange

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tommy

Tommy

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
How the Beatles Changed the World

How the Beatles Changed the World

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harriet Craig

Harriet Craig

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Was Fifty Years Ago Today! The Beatles: Sgt. Pepper & Beyond

It Was Fifty Years Ago Today! The Beatles: Sgt. Pepper & Beyond

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
23
John & Yoko: Above Us Only Sky

John & Yoko: Above Us Only Sky

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
Read the review Edit this entry  
21
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Help!

Help!

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry