Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
Edit this entry  
17
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Happening

Happening

2021
×
Edit this entry  
14
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Patema Inverted

Patema Inverted

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
My Father and My Son

My Father and My Son

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Live

To Live

1994
×
Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All's Well, Ends Well

All's Well, Ends Well

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Read the review Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Love 911

Love 911

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Drover's Wife: The Legend of Molly Johnson

The Drover's Wife: The Legend of Molly Johnson

2021
×
Edit this entry  
12
Scarborough

Scarborough

2021
×
Edit this entry  
01
Crush

Crush

2022
×
Edit this entry  
30
American Gangster

American Gangster

2007
×
Edit this entry  
27
The Wailing

The Wailing

2016
×
Edit this entry  
15
Everlasting Moments

Everlasting Moments

2008
×
Edit this entry  
14
Ballad of a White Cow

Ballad of a White Cow

2020
×
Edit this entry  
11
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
Edit this entry  
09
Hope

Hope

2013
×
Edit this entry  
01
Hive

Hive

2021
×
Edit this entry  
26
Hellbound

Hellbound

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Edit this entry  
19
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Edit this entry  
18
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
Edit this entry  
12
After Yang

After Yang

2021
×
Edit this entry  
11
Ali & Ava

Ali & Ava

2021
×
Edit this entry  
05
Paprika

Paprika

2006
×
Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Falls

The Falls

2021
×
Edit this entry  
14
All of Us Are Dead

All of Us Are Dead

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight Shadow

Moonlight Shadow

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
Edit this entry  
07
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Edit this entry  
02
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry