Sort by

yemery has logged 221 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arsène Wenger: Invincible

Arsène Wenger: Invincible

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Love

After Love

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Road Home

The Road Home

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
Read prior review Edit this entry  
19
Soul Mate

Soul Mate

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Even Mice Belong in Heaven

Even Mice Belong in Heaven

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Summer Blooms

Summer Blooms

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
The Good Lord Bird

The Good Lord Bird

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
Edit this entry  
27
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
Edit this entry  
23
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Time

Time

2021
×
Edit this entry  
15
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★
Edit this entry  
12
The Stranger by the Shore

The Stranger by the Shore

2020
×
Edit this entry  
11
Husbands

Husbands

1970
×
Edit this entry  
06
It Stopped Raining

It Stopped Raining

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Help

Help

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry