Creek has logged 270 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lifted

Lifted

2006
×
★★★
Edit this entry  
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
BURN·E

BURN·E

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★½
Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
25
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read prior review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read prior review Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
17
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Beyond Tomorrow

Beyond Tomorrow

1940
×
Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
The Christmas Candle

The Christmas Candle

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
Next

Next

2007
×
★½
Edit this entry  
19
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tim Minchin: Ready for This?

Tim Minchin: Ready for This?

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Time

Time

2020
×
★★★½
Edit this entry