yesbirdscanski has logged 42 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Excess Baggage

Excess Baggage

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kino '84: The Making of Jim Jarmusch

Kino '84: The Making of Jim Jarmusch

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Performance

Performance

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
That Day

That Day

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Steppenwolf

Steppenwolf

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ink

Ink

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
04
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Read the review Edit this entry  
04
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
04
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry