• Men

    Men

    ★★

    Very fable-like in the sense that every major beat occurs for the sake of supporting The Message™️, but when the thesis is as shallow as the one here, the whole thing kind of falls apart. I’d appreciate it a lot more if the first two thirds weren’t mind-numbingly repetitive and unengaging. The last act saves this from being a total waste of time, sporting some really unique and grotesque imagery, but it’s still in service of a very underwhelming conclusion.…

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★

    Contains some of the most visually transfixing sci-fi imagery of the past couple years. Absolutely mesmerizing stuff. Garland’s characters still feel quite emotionally distant to me (one of my biggest issues with Ex Machina), but everyone is far more fleshed out and compelling this time around. Haven’t been able to stop thinking about it and I don’t think that’s going to change anytime soon.

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel

    Jerrod Carmichael: Rothaniel

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There’s a moment at the end of this, right after he realizes that his mother is going to see this footage, where Jerrod silently stares into the camera. The glance is extremely brief - not even five seconds long - but it’s one of the most powerful things I’ve seen in a good while. Adored.

  • On the Count of Three

    On the Count of Three

    ★★★½

    Hilarious, heartfelt, and concise. Thought the ending was a bit rushed but this is a fun time nonetheless! 

    Christopher Abbott should be in every movie.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    Bit of a drag in spots but Raimi is given a lot more creative control than I expected and that made for some exceptionally fun and creative sequences. Elizabeth Olsen killed it.

  • As We Hold Hands

    As We Hold Hands

    So sweet and really impressively shot. Colors!

  • Too Many Cooks

    Too Many Cooks

    ★★★★

    The longest 11 minutes of my life (in the best way possible).

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    I think I left the theater a changed person.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★½

    Steven Spielberg reminding everyone that he is, in fact, Steven fucking Spielberg. Movies like this that make me wonder why there’s no Oscar for choreography.

  • Blank Check

    Blank Check

    ★½

    Shot by Bill Pope!

  • The Dress

    The Dress

    ★★★½

    A well-paced slice of reality with a great lead performance, but it suffers from an ending that felt a bit unearned. It seemed like the director wanted the movie to be way more than it needed to, which led to a pretty confusing twist. Still left an impression on me overall, and the final two shots especially were really thought-provoking and well done.

  • Please Hold

    Please Hold

    ★★★½

    The social commentary here isn’t breaking any new ground but I had a great time with this one. Some pretty solid satire.