Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Head with Hammer

Head with Hammer

2001
×
Edit this entry  
01
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
Edit this entry  
01
F9

F9

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Endless

Endless

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★
Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Edit this entry  
02
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Edit this entry  
29
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Edit this entry  
24
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Broadway by Light

Broadway by Light

1958
×
Edit this entry  
16
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tokyo Noise

Tokyo Noise

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry