Sort by

YI JIAN has logged 127 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Notes on Blindness

Notes on Blindness

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Read the review Edit this entry  
18
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleepless Night

Sleepless Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Room 8

Room 8

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Voice Over

Voice Over

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Bread

Night of the Living Bread

1990
×
Read the review Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Iceman

Iceman

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Life and Death of Tommy Chaos and Stacey Danger

The Life and Death of Tommy Chaos and Stacey Danger

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry