Sort by

YI JIAN has logged 135 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tale of Iya

The Tale of Iya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Assassin

American Assassin

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Felines

Dawn of the Felines

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Brain from Planet Arous

The Brain from Planet Arous

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Noriko's Dinner Table

Noriko's Dinner Table

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bluebeard

Bluebeard

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kuro

Kuro

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspect X

Suspect X

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creepy

Creepy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry