Sort by

YI JIAN has logged 105 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Kin-dza-dza!

Kin-dza-dza!

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Viy

Viy

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silenced

Silenced

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Music and Apocalypse

Music and Apocalypse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Incredible Melting Man

The Incredible Melting Man

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marebito

Marebito

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amer

Amer

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Naruto: Ninja Clash in the Land of Snow

Naruto: Ninja Clash in the Land of Snow

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Séance

Séance

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Carrier

The Carrier

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
'Til Madness Do Us Part

'Til Madness Do Us Part

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gambling, Gods and LSD

Gambling, Gods and LSD

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Alex of Venice

Alex of Venice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Samurai Cat: The Movie

Samurai Cat: The Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moebius

Moebius

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
That's It

That's It

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Without Warning

Without Warning

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry