Less has logged 32 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Law and Jake Wade

The Law and Jake Wade

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hell and High Water

Hell and High Water

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Down to the Sea in Ships

Down to the Sea in Ships

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saigon

Saigon

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
Read the review Edit this entry  
17
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
Read the review Edit this entry  
16
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
Edit this entry  
15
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
Read the review Edit this entry  
14
The Snake Pit

The Snake Pit

1948
×
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
11
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
Read the review Edit this entry  
10
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
Read the review Edit this entry  
09
Edge of Doom

Edge of Doom

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Portrait

The Portrait

×
Read the review Edit this entry  
07
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
Read the review Edit this entry  
05
Cook & Rilly's Trained Rooster

Cook & Rilly's Trained Rooster

1905
×
Read the review Edit this entry  
05
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
Read the review Edit this entry  
04
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
Read the review Edit this entry  
01
Crossfire

Crossfire

1947
×
Read the review Edit this entry