Sort by

yndprod has logged 234 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suzanne’s Career

Suzanne’s Career

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Demons

Demons

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Brain

The Brain

1988
×
Edit this entry