Sort by

Matt has logged 313 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
08
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
Edit this entry  
05
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Influenza

Influenza

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wasp

Wasp

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Our Vinyl Weighs a Ton: This Is Stones Throw Records

Our Vinyl Weighs a Ton: This Is Stones Throw Records

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Poetry

Poetry

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Angst

Angst

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
18
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
Louis Theroux: A Place for Paedophiles

Louis Theroux: A Place for Paedophiles

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Louis Theroux: Behind Bars

Louis Theroux: Behind Bars

2008
×
★★★½
Edit this entry