Sort by

Matt has logged 44 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
8½

1963
×
★★½
Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
27
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
13
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★½
Edit this entry  
10
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nanny Killer

Nanny Killer

2018
×
Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry