RSS feed for Scotty

Scotty has logged 170 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Edit this entry  
23
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The LEGO Ninjago Movie

The LEGO Ninjago Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shooter

Shooter

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Downrange

Downrange

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lodgers

The Lodgers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Three Christs

Three Christs

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Crescent

The Crescent

2017
×
★½
Edit this entry  
14
Picture of Light

Picture of Light

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
Edit this entry  
13
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★½
Edit this entry