• Sooryavanshi

    Sooryavanshi

    -Rohit shetty just showing off! Nothing else.

    And the ranting starts.
    -क्या है ये। क्यों है ये। बेहंचो कितनी फिल्म बनाओगे टेररिज्म पे। और सब में ये अक्षय कुमार। अब ये ब्लास्ट होने वाला है। उसको बचाना है। तो क्या करे भाई। क्यों पका रहे हो जब सबको पता ही है बस धूम धड़ाम करे आखिर में क्या होने वाला है। वही घिसी पीटी स्टोरी। वही घीसा पीटा एक्शन। गन को साइड में रख के हाथों से टेररिस्ट को मार…

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★★

    -Absurd, weird, unconventional but i loved it.
    -Plot was very unique.
    -If this is applied in today's world , Earth will have more animals than humans😂

  • mid90s

    mid90s

    ★★★½

    -I enjoyed it , had some laugh out loud moments , had some serious moments too.
    -Jonah hill is multi-talented for sure, for a debutant director this one is dope.
    -Nice performances by the cast especially by the kid.
    -There is no plot and story but the vibes are good and will keep you hooked.

    "A lot of the time, we feel like our lives are the worst. But I think if you looked in anybody else's closet, you wouldn't trade your shit for their shit."

  • Bottle Rocket

    Bottle Rocket

    ★★½

    -I watched the short film first,Still havent a clue what the short film was about and why was it even made, Then watched this one.Atleast it has a story.
    -Its a decent watch. Its the first movie of wes anderson.
    -Even , today , 60% of his movie is same,They all are colorful , have symmetrical camera angles, jumpsuits, letter writing, shots from top.
    -American version of Hera pheri. (Hera pheri is 100x better than this one)

    Are you in army? No i have just short hair

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★★★

    -Schizophrenia is not a joke , jim
    -Best performance of Natalie portman , Even one of the best performance of all time by an actress.
    -A thriller which will keep you hooked till the end and biting your nails.
    -I always thought about ballerinas like what are they doing with their toes. How is this possible.

    As said by Natalie in the end

    "it was perfect"

  • Stoker

    Stoker

    ★★★

    -Expected a little more from a director of movies like Oldboy and Handmaiden.
    -Movie version of 'You' Tv series.
    -Tried to create a thriller like oldboy and handmaiden but it was a kind of average movie,Nothing exceptional.
    -Even failed to create the suspense, it was quite obvious what was going to happen.

  • American Beauty

    American Beauty

    ★★★★★

    -Mannn..... I loved it.
    -Kevin was flawless .
    -Loved every character and their subplots.What every character wanted was shown so beautifully,
    how every character wanted to break shackles of ordinary life and wanted a new life , and they somehow suceeded.
    -Didnt like the ending tho.

  • La Haine

    La Haine

    ★★½

    -I didnt like this one. I dont know , why is it everyone's favourite.
    -Ok , i liked the technicalities, camera work , cinematography but where was the story?
    -Three guys wandering on the streets and blabbing, just talking shit.Thats all what this movie is ?
    -I couldnt connect with the characters and the movie.Literally i had no interest in what they were talking about.It was boring and not at all engaging.
    -Am i missing something?

  • Green Room

    Green Room

    ★★★★

    -Green room is an outstanding thriller that will make even game of thrones and Tarantino shy. God... so much deaths, killings , Did they even think that it will not sound practical.
    -The Bar owners/Gang members could have easily killed five individuals , what was all this crap.
    -But movie will keep you on the edge of seat and asking what next?
    -I think it could have been a masterpiece , if it would have been a little more practical.
    -Didnt like the ending

  • Heat

    Heat

    ★★★★½

    -Great plot, Great cast , Great performances.What else do you want?
    -Mother to the heist genre.
    -Al pacino(detective) vs Robert de niro(Thief).
    This duo👌
    -The movie begins from the scene where they confront each other . Looked into each other's eyes and niro told he will continue doing what he does and then pacino told he will do the same.
    And ends with them holding each others hand😂
    -Deep down , we all wanted a different ending , but this is what we got.
    -A liitle high runtime , could have been 10-15 minutes shorter, pacing was a lil slow, Otherwise its a perfect one.

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★

    I have a love in my life, and that makes me stronger than anything you can imagine. Thats that.!!!!!

    Goods
    -Felt like Uncut gems prequel🙂
    -You will relate to the loneliness , anger , love of the adam's character.
    -Bgm and score made it more interesting.

    Bads
    -Why he wore blue coat for the whole movie .?
    -A few times ,when the drum rolls start, i was like, dammn something gonna happen something gonna happen ,but then nothing happens, like what was the build up for.... dude??

  • After Hours

    After Hours

    ★★★★★

    -Dammnn , it gave me anxiety.
    -Crisp runtime, great plot and performances.
    -I loved it.
    -Scorsese made this in 85 , Salute!!!!!
    -What can possibly go wrong? This can😂
    -Must watch, if you havent watched it.