RSS feed for Mike D
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Timmy Failure: Mistakes Were Made

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • 6 Underground

    ½

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★★½

  • Lucy in the Sky

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • The Laundromat

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Uncut Gems

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★½

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Ready or Not

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

  • Crawl

    ★★★

  • Anima

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

  • Child's Play

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Too Old to Die Young

    ★★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ½

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★½

  • Chernobyl

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

  • Hellboy

    ½

  • Missing Link

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★★★

  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Dumbo

    ★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • Booksmart

  • Captain Marvel

  • Triple Frontier

    ★★

  • The Wandering Earth

    ½

  • Alita: Battle Angel

    ★½

  • Luce

    ★★★

  • High Flying Bird

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★

  • American Factory

    ★★

  • Polar

    ½

  • The Kid Who Would Be King

    ★★★½

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

  • Vice

    ½

  • Bumblebee

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★½

  • Mary Poppins Returns

  • Mortal Engines

    ★★

  • Aquaman

    ★★

  • Mowgli: Legend of the Jungle

    ★★★