RSS feed for Mike D
  • Free Solo

    Free Solo

    ★★½

    Kind of a blah doc, so I guess my time wasn’t free nor left alone now was it, movie?!

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★

    Grimes of Grindelsnatch

    I apologize for nothing.

  • High Flying Bird

    High Flying Bird

    ★★★★

    BIBLICAL ALLUSIONS: THE MOVIE

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★★★

    All art is dangerous.

    Pop-art is the worst.

  • Bumblebee

    Bumblebee

    ★★★½

    Dumb.

    Ah, shit son, did you see Bee fuck up that Decepticon with its own missile?!!?

  • Green Book

    Green Book

    ★½

    More movies about the evils of racism, please.

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★★

    Art as proletariat linguistics; film as peasant expression. Never mind its native tongue. If it’s moving, it’s been “born in the field of slavery...the music of pain, harm and humiliation. If it was uplifting, it was always through tears.”

  • They Shall Not Grow Old

    They Shall Not Grow Old

    ★★★★½

    Restorative clarity brings the dead past back to vivid life, while exposing the endless futility of human existence.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    Hippie dippy shit.

  • At the Circus

    At the Circus

    ★★★

    Cute.

  • Vice

    Vice

    ½

    It’s like going to a cover-band show where the band is out of time, playing the wrong notes, the singer keeps forgetting the lyrics, but people are lauding it because the band has a “message.” Well, you can stuff your message in a sack. 


    Sophomoric, juvenile, student film.

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★½

    At the end, after all matter dissolves, what’s left are representations of a human experience in a symbolic order.