Sort by

JΔΣΞS has logged 227 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★½
Edit this entry  
18
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★½
Edit this entry  
06
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★
Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Internship

The Internship

2013
×
★½
Read prior review Edit this entry  
25
Ping Pong Summer

Ping Pong Summer

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
One False Move

One False Move

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Romper Stomper

Romper Stomper

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Nashville

Nashville

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Earth to Echo

Earth to Echo

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Culture High

The Culture High

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mirage

Mirage

1990
×
★½
Edit this entry  
04
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Z

Z

1969
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Edit this entry