Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
yolandas

yolandas

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for yolandas
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • yolandas’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 2012

    ★★★★ Rewatched 26 Aug 2022

    the end credits are the best part of all these movies

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★★½ Watched 07 Jul 2022

    uhm…yeah so val and jane are hot

  • Professor Marston and the Wonder Women

    Professor Marston and the Wonder Women 2017

    ★★★½ Watched 29 Jun 2022

    ms. Hall please dominate me anytime

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★ Watched 08 May 2022

    I CAN DO THIS ALL DAY!!!!

  • Twilight

    Twilight 2008

    ★★★ Rewatched 04 May 2022

    watching this h!gh is an experience

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched 30 Mar 2022

    How can Selina and Bruce be this fine

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 2005

    ★★★★ Watched 24 Feb 2022

    Susan, aka my gay awakening

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley 2021

    ★★ Watched 28 Jan 2022

    Nah because why did willem dafoes moustache look like a sharpie

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia! 2008

    ★★★★★ Rewatched 02 Jan 2022

    Not my friend singing ‘looking through my fingers’ 💀💀💀

  • Free Guy

    Free Guy 2021

    ★★½ Watched 27 Dec 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    When I say I liked the soundtrack in this film, I meant the avengers theme and Star Wars theme

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★½ Watched 19 Dec 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    who knew watching andrew garfield wearing the suit again would cure my depression

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2011

    ★★★★ Rewatched 18 Dec 2021

    remus baby…pain </3

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 29

Review Tags

85
  • netflix
  • rewatch
  • w/ mama
  • viaplay
  • 2018
  • cinema
  • dl
  • female director
  • 2019
  • summer19
  • w/ hanna
  • 2017
  • w/ felle
  • summer18
  • 2016
  • wlw
  • 2001
  • 2008
  • 2013
  • 2021
  • 2012
  • 2020
  • 2009
  • 2011
  • 2014
  • w/ h
  • 2010
  • hbo
  • 2015
  • 2003
  • school
  • disney+
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.