David has logged 66 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tome of the Unknown

Tome of the Unknown

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witches

The Witches

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Quatermass 2

Quatermass 2

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Influenza

Influenza

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Heroic Ones

The Heroic Ones

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crying Fist

Crying Fist

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry