yondu4 has logged 46 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry